איך מסתכלים על מידע

23 02 2016

נתונים הם לא רק מספרים

המשמעות של מידע היא ידע כלשהוא שניתן לקידוד. זה יכול להיות מספר הטלפון שלך, או לוחית רישוי או חשבון בנק. כל אלה הם מספרים – אבל מידע יכול להיות גם איכותי, כמו לדעת לאיזו מסעדה ללכת, או לאיזה סרט, או מה נכון ואמיתי ומה לא.

באינטרנט, מטבע הדברים, יש המון מידע. רובו זבל. מתוך הזבל ניתן לדלות בקלות (יחסית) די הרבה מידע שימושי; הרגלי קניות, למשל, או איזה סרט אתם חושבים שגרוע, או מה רץ ב"כשאמא ואבא בני דודים" בתור הבדיחה הנוכחית. אבל איפה אנחנו הופכים את הנתונים היבשים, שנשלפים מאיזה מחשב באמצעות פונקציה לא ידועה, למידע? למשהו עובדתי, נכון, שימושי? המוח שלנו – מכונה מופלאה כשלעצמו, אם לנחתום יותר להעיד וכו' – יודע לתייק דברים בזכרוננו בצורה שאינה טריוויאלית; למעשה הרבה יותר קל לאנשים לזכור דברים אסוציאטיבית, או רגשית, או פרוצפטיאלית.

The what, the what and the what?

תראו, יש מספיק ביולוגים ונוירוביולוגים ופסיכולוגים וכל מיני לוגים שלמדו וחקרו ומנסים להסביר את המוח האנושי למוח האנושי. במיוחד כאשר מדברים על איך עובד הזכרון. מבחינה ביולוגית, אנחנו דווקא יודעים לא מעט; הביולוגיה של רוב סוגי התאים במוח מופתה היטב, אנחנו יודעים איך עובדים זרמים חשמליים וסינפסות בין נוירונים, והתאסף בספרות עומס אדיר של פריטי מידע נכונים שהוכחו ונבדקו (טוב, רובם) על ידי עמיתים. ויחד עם זאת, למדע ככלל אין תשובה פשוטה וברורה ל'איך עובד הזכרון'; אבל אנחנו יודעים להבדיל למשל בין זכרון של הגוף, שבו אנו זוכרים דברים לרוב בצורה תהליכית, בצורה של רצף הפעלה של שרירים; סוג זכרון זה גם נחקר רבות כיום דרך פעולתם של חוקרים רבים בתחום הפרוטזות לנכים ושיקום אנשים באמצעות יצירת ממשק גוף-מכונה ומוח-מכונה, והשגת תוצאות יפות ומרובות שעליהן ניתן לקרוא בהרחבה רבה בעיתוני התקופה (ע"ע גיזמאג – אבל לא רק) שמאד אוהבים לחפור על צד הענין האנושי. יש גם כמובן מתנגדי ניסויים רבים לא פחות שאוהבים לחפור על צד הענין האנושי של הקופים המסכנים שנחטפים ומתים בעינוים (לכאורה), או של אנשים שהופכים לסייבורגים בעל כרחם וכל מיני בדיחות בסגנון דוקטור הו (של צ'יבנול, לא של מופט!).

לא, נו, ברצינות – הפואנטה ברוב העבודות היום היא לייצר סוג כלשהוא של ניתוח על נתונים. את הנתונים אנחנו מקבלים בקלות מהמחשבים; אם אנחנו מצליחים לעשות על זרם הנתונים האלו איזשהיא פונקציה – לקחת אותם ולהכניס לתוך קופסא שחורה כלשהיא שמייצרת מהנתונים האלה מידע – למשל השוואה בין שני דגמי מחשב, או תוצאה של 'מעבר' או 'כשלון' עבור מועמד לעבודה, או תוכנה שעוזרת לאנשים לחזות אם מניה תעלה או תרד או להפעיל תחבורה ציבורית בלי נהגים – יש לכך פוטנציאל רווחי ושימושי.

אם תחשבו על זה, למעשה כמעט כל סוג של תועלת שייצרתם בחייכם או חייכן או חייכ.ם.ן או איך שלא כותבים את זה, הסתכמה במשהו שאפשר לבטא מתמטית בתוך איזושהיא משוואה. אם שטפתם את החדר, או זכרתם להוריד את המים באסלה, או כמה קלוריות צרכתם או ייצרתם. יש מקרים ספורים, ובודדים, שבהם אנשים נוטים לתאר דברים בנימה שאינה תועלתנית, ואלה כמובן מקרים שבהם הרגשות מעורבים. זה לא משנה אם אדם סובל מרגשי נחיתות או מעודף אגו, כולנו חושבים על עצמנו מדי פעם, ומשווים את עצמנו לאחרים, כאשר אנחנו בוחרים את המשקל שדיעות שונות נושאות איתן. כל סוג של מידע – במיוחד רגשי! – מחווט בצורה כזו שהוא נושא עליו מטא-מידע, מידע אודות המידע – כמו שלכל דף באינטרנט יש כתובת, וגם תגיות שמסבירות איך לקרוא דף זה אם את גולשת בפלאפון או אם אתה גולש מהמחשב של חבר.

אז מה ההבדל בין אומנות למדע?

המדע הוא צורה מסוימת של ניהול מידע, שמתמקדת בנסיונות לייצר הסברים ותחזיות לעתיד על סמך מסקנות אמפיריות, כלומר שניתן לתמוך או להפריך אותן בניסוי. למדע יש סימן מזהה מובהק שנקרא 'קריטריון ההפרכה', כלומר כל טענה שניתן לומר עליה שהיא 'מדעית' תהיה כזו שניתן להפריך (או לאשש) בניסוי, והמדע עוסק באיתורן, קטלוגן והבנתן של טענות כאלה.

אומנות, לעומת זאת, מנסה לעשות משהו אחר.

אם קראתם עד כאן…

אתם כנראה יודעים למה אני מתכוון.

SEM img, Bacillus spp. (unid)

חיידק מתג מסוג כלשהוא מזהם את אחת הדגימות היקרות שלנו…אז עשינו ממנו אומנות

מודעות פרסומת

פעולות

מידע

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s
%d בלוגרים אהבו את זה: